26 Kasım 2014 Çarşamba

Pleksi ile DVD'likler!

Kullanım kolaylığı ve kullanılabilecek alanların geniş olması plastik cam olarak bildiğimiz pleksi bir diğer adıyla “pleksiglass” en fazla kullanılan malzeme türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Saydam ve yarı saydam şekillerde olmasının yanı sıra farklı renklerde bulunabiliyor olması nedeni ile pek çok alanda bu ürünlerin kullanılması mümkün olmaktadır.

Bu levha şeklindeki malzemelerin kullanıldığı alanlara genel olarak baktığımızda kozmetik ürünler için hazırlanan stantların imalatında ve pek çok ürünlerin teşhir edilmesi için kullanılan stantların imalatında, broşürlüklerde, kutularda, tabelalarda ve harf kesimlerinde pleksi lazer kesim uygulamasının kullanıldığını görmemiz mümkün olmaktadır. Bu tür lazer kesimler sonucunda asimetrik şekillerin bile oldukça hızlı ve istenilen tasarıma uygun olarak şekillendirilme yapıldığını görmemiz mümkün olacaktır. Bu lazer kesim uygulamasını levhaların ecza dolabı, özel tepsi, özel CD ve DVD’lik, şamdanlıklar ve masaüstü isimlikleri gibi çeşitli alanlarda kullanılması mümkün olmaktadır. Elbette bu levhalar için bıçak ve yatar tezgah uygulamaları ile kesilebilmesi de mümkün olmaktadır; ancak bu uygulama türleri ile malzemeye zarar verme olasılığı ve kesimde hata yapma olasılığı daha fazla olacaktır.

Çevremize baktığımızda fark etmesek de pek çok farklı ürünün plastik cam malzemesinin pleksi uygulaması kullanılarak şekillendirilmesi sonucunda ortaya çıktığını görebilmemiz mümkün olmaktadır. Bu ürünün rahatlıkla kesilebilen ve delinebilen yapısı farklı alanlarda kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır.